This product is out of stock...
SKU
FE595CAM ACC505
For homes and small businesses needing keyless entry. Solves lost key frustration. Camelot style with Accent lever in Lifetime Brass.
SCHLAGE KEYPAD ENTRY FLEX LOCK CAMELOT WITH ACCENT LEVER LIFETIME BRASS - FE595CAM ACC505
Manufacturer: Schlage
Finish: Brass
Keyway: Schlage C
Description
Details
| Access Codes/Capacity | 19 User Codes |
|---|---|
| Certifications / Listings | A156.5-2001 |
| Cylinder | 5-Pin KIL Cylinder |
| Design Style | Camelot X Accent Lever |
| Environment - Rating/Temperature | -31° to 151°F (-35° to 66°C) |
| Fail Safe/Secure | Fail Secure |
| Industry Finish | US03L/505 Bright Brass Lifetime Finish |
| Keyway | Schlage C |
| Manufacturer | Schlage |
| Series | BE/FE |
| Strike Type | 1-1/8" X 2-3/4" |
| Time Interval | 5 Seconds |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
| Voltage/Current/Power | 9V Battery |
| Wireless | Yes |
Schlage Electronics provides a comprehensive suite of access control solutions to meet the security needs and budget of virtually any customer.


