This product is out of stock...
SKU
4500B32D SC4 2-3/4UL
Schools, hospitals, and commercial buildings use this Grade 1 classroom knob for secure access control. Solves the need for a durable, fire-rated lock on classroom doors with a standard 2-3/4" backset.
LSDA GRADE 1 CLASSROOM KNOB BALL SCHLAGE C 2-3/4" BACKSET UL 103413 - 4500B32D SC4 2-3/4UL
Manufacturer: LSDA
Function: Classroom
Finish: Stainless Steel
Keyway: Schlage C
Description
The 4000-Series cylindrical lever locks are designed for high traffic applications. They are tested to exceed 1 million cycles. These heavy duty locks come with a popular flat rose design.
Details
| Combinating | Keyed Different |
|---|---|
| Design Style | Ball (B) Round |
| Door Prep | 2-1/8" diameter cross bore; 1" edge bore |
| Door Thickness | 1-3/8" - 2" |
| Function | Classroom |
| Grade | Grade 1 - Heavy Duty Commercial |
| Handing | Field Reversible |
| Included in package | Installation Instructions 2 Keys |
| Industry Finish | US32D/630 Satin Stainless Steel |
| Keyway | Schlage C |
| Knob/Lever | Knob |
| Latch/Bolt/Backset | 2-3/4" |
| Manufacturer | LSDA |
| Pinning | 6-Pin, Keyed 5-Pin |
| Series | 4000 |
| Standards / Ratings | ANSI/BHMA Grade 1 |
| Strike | ASA 4-7/8" x 1-1/4" |
| Type - Additional Info | Cylindrical |
These locks are recommended for use on exterior and interior doors.

